Skip links

5 wskazówek, jak zrobić idealne zdjęcie do CV, aby znaleźć wymarzoną pracę

Wstęp: Dlaczego zdjęcie w CV ma znaczenie?

Zdjęcie może wiele zmienić. Nie chodzi tylko o umieszczenie zdjęcia w CV, aby pokazać swoje najlepsze cechy, ale także o zrobienie pierwszego wrażenia. Zdjęcie może wyróżnić Cię z tłumu i pomóc w uzyskaniu większej liczby wywiadów.

Zdjęcie w Twoim CV da potencjalnemu pracodawcy możliwość zobaczenia, jak wyglądasz, jakie cechy charakteru zdradza Twój wygląd i zachowanie przed aparatem. To dla nich szansa, aby zobaczyć, czy uważają, że jest to ktoś, kto będzie pasował do ich kultury i wartości firmy.

Fotograficzne życiorysy stają się ostatnio coraz bardziej popularne, ponieważ pomagają pracodawcom szybciej znaleźć potencjalnych kandydatów – podczas przeglądania setek życiorysów w ciągu kilku minut mogą natychmiast zauważyć te, które mają dołączone zdjęcia.

(słowo kluczowe: zdjęcie cv, czy powinienem użyć zdjęcia na moim CV?)

Jakie zdjęcie zapewnia bardziej skuteczne CV?

 1. Zadbaj o swoją kondycję w dniu sesji zdjęciowej. Wyśpij się, zjedz dobre śniadanie, nawodnij organizm. Nie warto robić na kilka dni przed sesją zabiegu, które mogą pozostawić zaczerwienioną skórę np.  peelingu.
 2. Ubierz się profesjonalnie: Upewnij się, że nosisz profesjonalny strój, który jest odpowiedni dla stanowiska, o które się ubiegasz. Unikaj ruchliwych wzorów lub logotypów, które mogą rozpraszać. Inny strój będzie nosił prawnik, a inny programista. Nawet w ramach jednej branży (np: IT) w zależności od wysokości stanowiska może pojawić się inny dresscode. Istotne znaczenie ma także kultura korporacyjnej konkretnej firmy. Warto zajrzeć na stronę pracodawcy do działu „o nas”, aby zobaczyć, jakie zdjęcia mają tam już pracujące osoby.
  Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule Jak się ubrać na sesję zdjęciową.

 3. Wybierz odpowiednie tło: Wybierz zwykłe i proste tło, które nie będzie odwracać uwagi od Twojego wizerunku. Unikaj ruchliwych teł, takich jak zagracone pokoje lub sceneria na zewnątrz, które mogą odwrócić uwagę od obrazu. Jeśli zdecydujesz się na nie jednolite tło, wówczas zaprosimy Cię w do jednego ze współpracujących z nami coworków, gdzie tło nie będzie przytłaczać, a jednocześnie w sposób atrakcyjny zagra drugoplanową rolę na Twoim zdjęciu.
 4. Pozuj naturalnie: Przyjmij pozę, która wydaje Ci się naturalna i wygodna. Patrz bezpośrednio na aparat, unikaj pochylania głowy i nadmiernego uśmiechania się, gdyż może to sprawiać wrażenie nieszczerości. Dobre zdjęcie to takie, które pokazuje twoją twarz, głowę do górnej części ramion i górnej części klatki piersiowej/ramion.

 5. Dobre zdjęcie to takie, które pokazuje Twoją osobowość. W studiu wciągniemy Cię w rozmowę, aby wydobyć z ciebie Twoją charyzmę i luz, aby Twoje cechy mogły zrobić odpowiednie wrażenie na decydujących osobach, które potem zobaczą je w Twoim CV.

Czy jest coś jeszcze, czym powinieneś się przejmować?

O pozostałe elementy zadbamy my, więc nie musisz się nimi przejmować.

Pamiętaj, że Twoje zdjęcie w CV to pierwsze wrażenie, jakie wywrze o Tobie potencjalny pracodawca. Dlatego poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że jest ono profesjonalne, dopracowane i przedstawia Ciebie i Twoje umiejętności w jak najlepszym świetle.

słowa kluczowe: co sprawia, że zdjęcie do CV jest dobre, jak aplikować o pracę ze zdjęciem CV

Wskazówki dotyczące wybierania najlepszych zdjęć samego siebie

Robienie i wybieranie najlepszych zdjęć to nie jest banalne zadanie. Pomocną może się okazać osoba z zewnątrz, w tym także fotograf. Przewagą fotografa nad znajomym jest jego doświadczenie i setki tysięcy zdjęć, które przejrzał w swoim życiu.

Do wyboru najlepszych zdjęć najlepiej użyć odpowiedniego programu do edycji zdjęć, które pomagają w tym procesie. Poza tym przy wyborze odpowiedniego zdjęcia należy wziąć pod uwagę dwa główne elementy: jakość i trafność.

O jakość zadba podczas sesji fotograf i oceni ją po zrzuceniu zdjęć na komputer. Trafność zależy od tego, jak dobrze zdjęcie pasuje do kontekstu tego, co chcesz pokazać lub powiedzieć.

Dobre zdjęcie powinno mieć:

 • Dobre oświetlenie
 • Brak blasku na twojej twarzy
 • Brak nadmiernych cieni na twojej twarzy
 • Jasne tło, bez bałaganu

słowa kluczowe: przykłady zdjęć do CV, najlepsze umiejętności do CV

Wniosek: jak zrobić idealne zdjęcie do swojego CV i zdobyć pracę swoich marzeń?

Wniosek jest taki, że zrobienie idealnego zdjęcia do CV i zdobycie wymarzonej pracy jest możliwe przy odrobinie wysiłku. Jest wiele sposobów na osiągnięcie tego celu, najlepiej oddać się w ręce naszego profesjonalisty, wtedy nie musisz się tym martwić.

Obraz  nagłówku Biljana Jovanovic from Pixabay